Novosti iz doma
Posjet Hrvatskom narodnom kazalištu
Autor: Ivanka Šutalo Pažin, 3. 11. 2015.

U ponedjeljak, 2. studenoga 2015. u 19,30 sati na repertoaru HNK bila je svečana izvedba u povodu 80 godišnjice praizvedbe kultne domaće opere Ero s onoga svijeta Jakova Gotovca, pod ravnanjem maestra Nikše Bareze, u režiji Krešimira Dolenčića.

Rad na skladanju opere Gotovac je započeo 10. listopada 1932. godine i radio je u tri faze do 8. svibnja 1935. Opera je praizvedena 2. studenog 1935. u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu i ostala do danas najizvođenije djelo hrvatske glazbene literature. Libreto je prema narodnoj priči spjevao Milan Begović.

U ulozi Gazde Marka nastupao je Siniša Štork, u ulozi Dome Sofia Dubravka Šeparović Mušović, u ulozi Đule Tamara Franetović Felbinger, u ulozi Miće (Ere) Miljenko Đuran, a u ulozi Mlinara Sime Ljubomir Puškarić.
Jakov Gotovac pripada najvažnijim hrvatskim skladateljima 20. stoljeća. Originalan u izričaju, odlično poznajući opernu scenu i zborsko stvaralaštvo, kao veliki melodičar tijekom cjelokupnoga stvaralaštva je zadržao umjetničko uvjerenje o pravu na vlastiti glazbeni jezik. Njegovo je najuspješnije i najpopularnije djelo opera Ero s onoga svijeta.

Ovoj svečanoj priredbi nazočili su i naši učenici u pratnji profesorice Ivanke Šutalo Pažin i profesora Roberta Mifke.

Blagdan za uši i oči

Tri sata smo uživali u izvrsnoj predstavi

Svi smo se složili da je ovo bila sjajna večer