Novosti iz doma
Predavanje dr. Martića
Autor: Ivanka Šutalo Pažin, 5. 11. 2015.

Briga o oralnom zdravlju djece prvenstveno je povjerena roditeljima i uveliko ovisi o angažiranosti roditelja u održavanju oralne higijene djeteta. U našem Domu o oralnoj higijeni i zdravlju zuba učenika skrbi zdravstvena voditeljica bacc.med.teh. Marina Kaspret. Na osnovu razgovora i radionica s učenicima zdravstvena voditeljica je zaključila da veliki broj učenika ne vodi adekvatnu brigu o svojoj usnoj šupljini i zubima, te da im je potrebnao učestalo naglašavati važnost prevencije i oralne higijene.

Vjerujemo da su učenici upoznati s činjenicom da su svakodnevna higijena zuba,  pravilna prehrana s kontroliranom konzumacijom međuobroka bogatim šećerima ,te uporaba preparata fluora osnovni preduvjeti za sprječavanje pojave karijesa na zubima. Uz pravilnu i redovitu higijenu, za zdravlje i ljepotu zubi važni su i redoviti odlasci doktoru dentalne medicine.

Zdravstvena voditeljica Kaspret pozvala je u goste stomatologa dr Martića, a on nam je održao vrlo zanimljivo i poučno predavanje o zdravlju i higijeni zuba i usne šupljine. Svojom stručnošću i umijećem dr. Martić pomogao je nekim učenicima da svladaju "strah od zubara". Na kraju predavanja učenici su od liječnika dobili darove koji će im pomoći da praktično provedu ono što su naučili.

Pravilna higijena

Učenici su pozorno slušali predavanje

Svi smo aktivno sudjelovali i puno naučili

Ponavljanje je majka znanja

Oralno zdravlje ne odnosi se samo na zdrave zube.
Oralne bolesti i poremećaji utječu na opće zdravlje i dobro pojedinca kroz cijeli život.
Usna šupljina zrcalo je općeg zdravlja.
Oralne bolesti usko su povezane s drugim zdravstvenim poteškoćama.
Stil života i loše navike izravno utječu na oralno zdravlje.
Postoje sigurne i učinkovite mjere u prevenciji karijesa i parodontoloških oboljenja.
Karijes ili zubni kvar je najučestalija bolest u čovjeka, te osim što ugrožava zdravlje zuba i sluznice usne šupljine, ima veliki utjecaj i na kvalitetu života pojedinca.
Populacija starije životne dobi, svojim udjelom u općoj populaciji i glede svog zdravstvenog stanja, dvostruko je rizičnija u odnosu na zubni karijes, a za ostale bolesti usne šupljine, s naglaskom na karcinom usne šupljine.
Pojedinac je osobno odgovoran za brigu o svom oralnom zdravlju i odazivu na redovite kontrole kod doktora dentalne medicine.
Pravilna i potpuna oralna higijena je najdostupnije, najučinkovitije i najjeftinije sredstvo za održavanje oralnog zdravlja.