Franjo Bučar - povodom 150. obljetnice rođenja
Autor: Draženka Rajković Vrdoljak, 4. 7. 2016.

Dr. Franjo Bučar bio je povjesničar i istaknuti sportski djelatnik, osnivač i promotor mnogih sportskih klubova, Hrvatskog sportskog saveza (1909.) i Jugoslavenskog olimpijskog odbora (1919. - 1927.), te član Međunarodnog olimpijskog odbora (1919. - 1946.).

Zaslužan je za poboljšanje uvjeta rada nastavnika tjelesnog odgoja, gradnju i uređenje dvorana i igrališta, osnivanje Društva učitelja gimnastike Hrvatske i Slavonije (1896.) i otvaranje Više škole za tjelesni odgoj u Zagrebu (1941.). Njegovom zaslugom tjelesno vježbanje u školama obavlja se pod stručnim vodstvom.

Ove godine obilježavamo 150 godina od njegova rođenja, a Europske sveučilišne igre, na kojima će se u dva tjedna (12. – 25. srpnja) 5000 studenata iz 45 europskih zemalja i preko 300 različitih sveučilišta natjecati u 21 sportu, održat će se upravo u Zagrebu i Rijeci.

Po njemu je nazvana Državna nagrada za šport "Franjo Bučar" i to je najviša nagrada koju Hrvatska država dodjeljuje za izuzetna dostignuća u području razvitka sporta kao i postignuća u svezi s trajnim razvitkom sporta. Dodjeljuje se od 1991. godine.